Davetiye Nedir ve Nasıl Yapılır?

Toplumda bazı şeyler vardır, teknoloji ilerlese, uzay çağına bile geçsek değerini koruyacak, hiçbir zaman önemini kaybetmeyecek şeyler. Bunlardan birisi de davetiyeler. Telefonla tüm tanıdıklarımıza organizasyonumuzun adresini, tarihini bildirebiliyor olsak da davetiyeler günümüzde hâlâ değerini korumakta. Örneğin düğününüzde akrabanıza davetiyenizi kendiniz vermez ya da birisi aracılığıyla iletmezseniz akrabanız, kendisinin orada bulunmasını istemediğinizi düşünebilir. En önemli günlerin olmazsa olmazı davetiyelerdir. Davetiyeler, özel günleri duyurmak amacıyla tasarlanır, gelmesini istediğimiz kişi veya kişilere iletilir. Diğer bir amacıysa o özel günden bir hatıra bırakmaktır.

 

Davetiyeler Hangi Organizasyonlarda Kullanılır?

Davetiye denilince herkesin aklına ilk olarak düğünler, nişanlar, kınalar gelir. Davetiyelere en çok özenilen organizasyonlar bunlar dersek yanlış olmaz. Çiftler bu en güzel günlerinde davetiyelerin de diğer her şey gibi mükemmel olmasını ister. Erkek çocukları için önemli bir olay olan sünnet düğünlerinde de az da olsa davetiye kullanılır. Bunların yanı sıra bir kurum, dükkân açılışlarında da tanıtım amacıyla davetiyeler sıkça kullanılır. İş toplantılarında da kişilere özel davetiyeler kullanılabilir. Özel törenlerde, eğitim seminerlerinde de sıkça davetiye kullanılır.

 

Davetiyelerde Hangi Bilgilere Dikkat Edilmeli?

Her şeyden önce davetiyeler daha kapağını açmadan, okumadan, tasarımıyla bize hangi organizasyonla alakalı olduğu hakkında bir bilgi vermeli. Örneğin düğün davetiyesine nazar boncuğu koymamız, davetiyeyi alan kişiye sünnet düğünü olduğunu düşündürebilir. Davetiye şık ama bir o kadar da sade olmalıdır. Davetiye tasarlarken gereksiz süslemelerden, gereksiz görsellerden, abartılı ince detaylardan kaçınılmalı. Olabilecek en sade hali basılmalı. Davetiyeler, net olmalıdır. Örneğin “14 Haziran 2020 Öğleden Sonra” yanlış olur, hangi öğleden sonra? Birde mi, İkide mi? ya da “Haftaya Cumartesi” gibi. Davetlinin kafasını karıştıracak şeyler içermemeli, mümkün olduğu kadar en kısa biçimde tüm bilgileri eksiksiz olarak sunmalı. Saati, günü, adresi (Hatta adresi bilmeyen davetliler için organizasyonun gerçekleşeceği adresin yol tarifini.) anlaşılır bir biçimde yazmalı.

Davetiyeler Nasıl Tasarlanır?

Davetiyeler, mutlaka işten anlayan, estetik ve iletişim bilgisini birleştirebilen biri tarafından hazırlanmalıdır, aksi halde ortaya kötü bir görüntü çıkabilir. Davetiyeyi tasarlamaya başlamadan önce üzerine yazılacak bilgiler net olarak kararlaştırmalıdır çünkü davetiye tasarımı önceden tasarlanırsa, üzerine yazılacak bilgiler sığmayabilir, çok küçük kalabilir. Son olarak da davetiyeleri kesinlikle bir matbaada bastırmalısınız.

 

Davetiyeler Hangi Programlarla Yapılır?

Davetiye tasarlamak için pek çok fazla seçenek vardır, hangisi kolayınıza geliyorsa o programı kullanarak davetiyenizi tasarlayabilirsiniz. Bu bölümde sizlere bilgisayar ve mobil cihaz üzerinden hangi programları kullanabileceğinizi anlatacağız.

Microsoft Office Publisher: Çoğu bilgisayarda hazır olarak yüklü gelen Publisher, “Beni şimdi program yüklemekle falan uğraştırma.” diyenler için. Kullanımı da oldukça basit olan Publisher’da davetiyenin yanı sıra el ilanı, broşür, kartvizit, afiş gibi şeyler de tasarlayabilirsiniz. Daha fazlası için microsoft’un hazırladığı anlatıma göz atabilirsiniz:

https://support.office.com/tr-tr/article/publisher-%C4%B1-kullanarak-tebrik-kartlar%C4%B1-ve-davetler-haz%C4%B1rlama-ee00ef44-dd9e-4bbc-b1bd-df5b98ac4cea

 

Canva: Canva, “Bende bilgisayar yok, benim davetiye yapmaya hakkım yok mu?” diyenler için. Canva bir mobil uygulama. Canva’yı Google Play Store ve App Store’dan ücretsiz olarak edinebilirsiniz.  İçinde birçok tasarım da mevcut olan Canva’da yapmanız gereken tek şey davetiye bilgilerinizi ve açıklamanızı yazmak. Daha fazlası için:

https://www.canva.com

 

Adobe Photoshop: “Bu uygulamalar beni kesmez, ben daha profesyonel bir şeyler yapmak istiyorum.” diyenlerin kesinlikle photoshop kullanması gerek. Kullanımı biraz karışık olsa da emeğinize değecek harika bir davetiye tasarlayabilirsiniz! Uygulama ise ne yazık ki aylık belirli bir ücret karşılığında kullanılabiliyor, ama üniversite öğrencileri ve öğretim görevlileri için çeşitli kampanyalar mevcut. Ayrıca ilk yedi gün ücretsiz deneme sürümünden yararlanabilirsiniz. Daha fazlası için:

https://www.adobe.com/tr/products/photoshop.html?promoid=PC1PQQ5T&mv=other

 

Diğer programlar ise; Adobe Illustrator, Corel Draw gibi sıralanabilir.