En Popüler 5 Logo ve Hikayesi

Günümüzde kurumsal kimliğin en önemli parçası haline gelen logolar, basit bir sembolden veya yazıdan çok daha fazlasını içeriyor. Ürünün özelliği önemli değil siz o logoyu koyun bir yere fiyatını ikiye katlar, marka böyle bir şey. “Şu ayakkabıya Adidas logosunu koy, aynı ayakkabı fiyatını ikiye katlar.” gibi geyikler çevrenizde çok dönmüştür, haklıdırlar da ama insanların markaya yönelmesinin çok fazla sosyolojik sebepleri var.

Logo, sırf çok hoş bir sembol oldu diye herhangi bir markanın logosu olamaz, müşteri sadakati ve onlarla bir bağ kurabilmemiz için bir hikâye şart. Bu yazımızda sizlere bu hikâyeleri anlatacağız.

 

Apple

 

Apple’ın logosu herkesin aklına gelebilecek bir şey, müthiş zekice bir buluş değil fakat dünyadaki en çok tanınan elma, Apple’ınki. Bu kadar basit bir logo fakat ardında çok acı bir hikâye barındırıyor.

Alan Turing, İkinci Dünya Savaşı’nda çok önemli bir rol oynamış bir bilgisayar bilimcisidir. Almanların Enigma adlı şifreleme sistemini çözmüştür ve savaşın seyrini değiştirmekte önemli bir rol oynamıştır. Ayrıca Turing, modern bilgisayarın temellerini atmıştır. Alan Turing, eşcinseldi. Bir erkek öğrenciyle yakalanıyor, o zamanlar İngiltere’de eşcinsel olmak büyük bir suç sayılıyordu. İngiliz Hükumeti ona iki seçenek sundu ya ilaçlarla tedavi (!) olmak ya da hapis cezası… Bu iki durumu da kabul etmeyen Turing, bir elmaya ölümcül bir zehir enjekte eder ve elmadan bir ısırık alır…

Turing, bu acı hikâyesiyle Apple’ın kurucusu Steve Jobs’u oldukça etkiledi. 1976 yılında Apple logosu gökkuşağı renkleri olan bir elma olarak değiştirildi, 1999 yılında ise tamamen siyah/beyaz olan logo kullanılmaya başlandı.

 

Nike

 

Nike, spor denildiği zaman aklımıza ilk gelen şeylerden biri. İstisnasız her spor müsabakasında bu logoya rastlıyoruz. Blue Ribbon Sports. Bu markayı daha önce hiç duydunuz mu? Çoğunuz hayır cevabını verecektir fakat Blue Ribbon Sports, Nike’ın eski adı.

Nike çalışanlarından biri olan Jeff Johnson, bir gece rüyasında Yunan Tanrıçası Nike’yi görür. Nike ismi, firmayla birebir örtüşmekteydi, Zafer Tanrıçası olan Nike, çok hızlı koşma ve uçma yeteneklerine sahipti. Daha sonra bu ismi şirketin sahibi Phil Knight’a önerir ve o da bu isme sıcak bakar.

Logo, tesadüf eseri karşılaşılan bir üniversite öğrencisine sadece 35 dolara yaptırılır!

 

Shell