En Popüler Dört Font

Yazı, iletişimin en temel parçasıdır. Bilgisayarda yazı yazıyorsanız kullanacağınız yazı fontu, en az yazınızın içeriği kadar önemlidir ve dikkat edilmesi gerekir. Yazı tipleri, tıpkı insanlar gibi farklı özellikler barındırır. Bunun farkında olan çoğu üniversite, öğrencilerine iletişim fakültelerinde Yazı ve Tipografi dersi vermektedir.

Yazı fontları kavramının başlaması ve gelişmesi için, öncelikli olarak matbaanın bulunması ve basılı yayın mecralarının çoğalması gerekir.1450’de Johannes Gutenberg tarafından matbaa icat edilince, basılan ilk eser İncil oldu. Yazı tipi ise Roman oldu.
Yazı tipleri ikiye ayrılır: Serif ve Sans Serif

 

 

Sans Serif, tırnaksız yazı tiplerine verilen addır. Örneğin Helvetica gibi Serif ise tırnaklı yazı tipleridir. Örneğin Times New Roman gibi Şimdiyse günümüzde sıkça rastladığımız dört fontu inceleyelim.

 

Helvetica

 

Helvetica’nın kelime anlamı Latincede “İsviçreli” demek. Bu büyük ihtimalle tasarımcısının memleketinden gelmekte. Helvetica, çoğu insan farkında olmasa da hayatımızın içine en çok giren yazı tipi. Reklam panolarında, bilgisayarlarda, otobüs durağı tabelalarında… neredeyse her yerde karşımıza çıkar. Helvetica’yı görmeden bir gün geçirebilmek imkânsız.

Peki Helvetica neden bu kadar çok kullanılıyor? Cevabı çok basit: Tasarımın bütün kurallarını dört dörtlük uygulamasından dolayı. Helvetica’nın en büyük alametifarikası, tasarımı değil, içeriği göstermesi. Yani Helvetica’yla yazılan bir yazıyı okurken yazının akışına kapılıp gidersiniz, sizin dikkatinizi hiçbir şey çekmez. Okunaklıdır, nettir, beynimiz çok rahatlıkla kavrar.
Helvetica hakkında bir belgesel bile çekildi! Merak edenler için belgeselin fragmanının youtube linkini bırakıyoruz.
https://www.youtube.com/watch?v=wkoX0pEwSCw

Arial

Arial de Helvetica kadar sık kullanılan bir fonttur, özellikle bilgisayarda karşımıza çok çıkar. İlk bakışta kolayca anlaşılmasa da Arial fontu, Helvetica’nın çalınmış halidir, Helvetica’nın üzerinde küçük oynamalar yaparak tasarlanmıştır, bunun yapılmasının sebebi ise Helvetica’nın lisansına para vermemek!

 

 

Times New Roman

 

 

Listemizdeki tırnaklı yazı tipi ailesinden olan tek font. Oldukça popüler olan, Times New Roman karşımıza sıklıkla kitaplarda karşımıza çıkar. Bunun sebebiyse tırnaklarının yazının altında istemsizce düz bir çizgi oluşturması, bu sayede göz, kitap okurken hizayı kaçırmıyor, düz çizgiyi takip ediyor. Kısaca daha rahat bir okuma yapabilmek için.

 

Courier New

Courier New’i görünce hemen aklımıza günümüzde göremesek de filmlerden gördüğümüz daktilolar gelir. Daktilolarda kullanılan Courier New, aynı zamanda Holywood için senaryo yazmak isterseniz kullanacağınız yazı tipidir. Ayrıca senaryonuzu 12 puntoda yazmalısınız. Bunun sebebi ise Courier New’de 12punto kullanarak yazı yazarsanız, yaklaşık bir dakikalık film senaryosuna eşit gelmesidir.

 

 

Courier New’i görünce hemen aklımıza günümüzde göremesek de filmlerden gördüğümüz daktilolar gelir. Daktilolarda kullanılan Courier New, aynı zamanda Holywood için senaryo yazmak isterseniz kullanacağınız yazı tipidir. Ayrıca senaryonuzu 12 puntoda yazmalısınız. Bunun sebebi ise Courier New’de 12punto kullanarak yazı yazarsanız, yaklaşık bir dakikalık film senaryosuna eşit gelmesidir.

 

Comic Sans MS

 

 

Sırada tasarımcılar tarafından nefret edilen, iğrenilen, kullanan kişinin ortamdan dışlandığı, hatta kaldırılması için imza kampanyaları, web siteleri açılan font dünyasının en şımarık bir o kadar da tatlı ve sevimli çocuğuna: Comic Sans MS !
Size büyük bir içtenlikle söylüyoruz ki bu kadar nefret az bile! Sakın bir yerde kullanmayın, ismini bile anmayın. Özellikle iş için bir sunum hazırlayacaksanız. İş ortamındaki ciddiyeti hemen bozar, kimse sunumunuzla ilgilenmez. Bu yazı tipi o kadar berbat ki Dostoyevski’nin, Oğuz Atay’ın bir eserini eğer Comic Sans’la basarsanız, kimse o güzelim eserleri okumaz, okuyamaz. Okuyucu o atmosfere giremez.
Sadece fıkra yazarken kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Toparlayacak olursak, Helvetica’dan şaşmayın, Arial’i paranız yoksa kullanın, senaristseniz zaten yapmanız gerekeni biliyorsunuz, kitabınızı Times New Roman’la okuyun ve Comic Sans’ı bilgisayarınızdan silin.

Daha fazlasını merak edenler için Domingo Yayınevi’nden çıkan Simon Garfield’ın “Tam Benim Tipim” kitabını ve youtuber Barış Özcan’ın harika anlatımıyla “Senin Yazı Tipin Ne? Dünyanın En Önemli Fontları!” adlı videosunu tavsiye ediyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=A_IMnGvaWtE&t=223s