Kartvizit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kartvizit, global dünyamızda her profesyonelin kullanması gereken önemli bir iletişim aracıdır. Kafanızda “Ne gerek var buna para vermeye canım?” veya “İnsanlar zaten telefona yazıyor benim bilgilerimi bu ne işe yarayacak ki?” gibi sorular olabilir. Her şeyden önce kartvizitler maliyeti çok düşük ürünlerdir, fazla para harcamanızı gerektirmez. Kartvizitler, kurumsal kimliğin en önemli parçasıdır. Kartvizit, sizin işletmenize profesyonel havası katar, müşterilerin gözünde bu işe değer verdiğinizi gösterir. Böylece müşteriye güven sağlamış olursunuz.

Yaratıcı bir kartvizit tasarımıyla müşterileri kendinize hayran bırakabilirsiniz, o müşteri bu kartviziti başka bir arkadaşına gösterebilir ve bu sayede işletmeniz kulaktan kulağa yayılır. “Bir kağıda bilgilerimizi yazacağız işte en fazla ne kadar yaratıcı olunabilir ki?” diyorsanız sitemizdeki bu yazıyı inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

American Psycho filmini izleyenler için kartvizitin önemini anlatmaya gerek yok. Patrick Bateman, için kartvizit bir iktidar statüsüdür, kendisininkinden daha iyi bir kartvizit görünce delirir… Daha fazla spoiler vermeden o efsane sahnenin linkini bırakalım, ayrıca merak edenler filmi netflix üzerinden izleyebilir.

 

 

 

Kartvizitinizde az şeyle çok şey anlatmalısınız. İşletmenizin adı logosu, sizin adınız soyadınız iletişim bilgileriniz ve şirketteki pozisyonunuz yer almalı. Kurumsal web siteniz ve eğer varsa sosyal medya hesaplarınızı mutlaka eklemelisiniz. İşletmenizin açık adresi yazmalı hatta bir karekod koyarak haritalardan konum eklemelisiniz. Gereksiz olan her şeyden kaçının.

 

Kartvizit, Selefon ve Lak Uygulaması

Selefon uygulaması, kartvizitinizin fiziksel dayanıklılığı ve aynı zamanda daha estetik bir görüntü kazanması için mutlaka yapmanız gereken bir şeydir. Selefon, ofset baskıdan sonra yapılır, kartvizitinizi tozdan veya lekelerden korur. Ayrıca kasıtlı olarak bir şey yapılmadığı sürece lak baskı sayesinde kartvizitiniz kolay kolay ezilmez, bükülmez, yırtılmaz. Bunların yanı sıra lak uygulamalarıyla kartvizitinizi daha etkileyici bir görüntüye ulaştırabilirsiniz. Şimdi lak uygulaması türlerine geçelim.

 

Kısmi (Lokal) Lak: Kısaca tanımlayacak olursak yüzeye parlaklık verir. Kartviziti elimizde hareket ettiğimizde gözümüze gelen parlaklıktır. Kartvizitin tümüne uygulanırsa hiçbir havası kalmaz, bu yüzden vurgulanmak istenilen yere uygulanır. Yani logoya veya işletme adına.

 

Kabartma (Embos) Lak: Adından da anladığınız üzere kartvizite belirli bir yere yapılan kabartmadır. Kartvizite dokunduğumuzda rahatlıkla hissedebiliriz. Her yere uygulanırsa bir yerin diğerinden farkı kalmayacağı için kartvizitte sadece belirli bir alana uygulanır.

 

 

Kartvizit ve Kesim Türleri

Düz Kesim: Düz kesim kartvizit ile tam bir dikdörtgen kartvizit elde edersiniz, uçları sivri olur. Eğer kuruluşunuz ciddi bir şirketse çizgilerinizi de net bir şekilde ortaya koymalısınız!

 

Oval Kesim: Oval kesimde uçlardaki sivriliği alarak elips bir görüntü elde edersiniz. Tasarımınız daha yumuşak olur ve şirketiniz daha dost canlısı görünür.

Özel Kesim: Geldik kulaktan kulağa en çok yayılan ve sosyal medyada tasarım ve pazarlama harikası olarak paylaşılan kartvizit kesimine. Özel kesim, aykırı kafalar için. Bunlar çok sıradan daha değişik bir şey arıyorum diyorsanız tam size göre. Diğer iki kesimdeki gibi belirli bir boyuta sıkışmış durumda değilsiniz! İstediğiniz boyutta istediğiniz gibi kesebilirsiniz tamamen yaratıcılığınıza kalmış. Özel kesim, tahmin edeceğiniz üzere diğer kesimlere göre biraz daha pahalı olabiliyor ama emin olun ki buna değecek. Peki neler var? Gelin inceleyelim.

Örneğin bir fotoğrafçı kartviziti, belirli bir geometrik formu yok. Fotoğraf makinesi şeklinde tasarlanmış. Herkesin alıp buzdolabına asmak isteyeceği bir kartvizit ve emin olun ki fotoğrafçıda işi olan her insan bu kartvizitin işletmesine gidecektir. Özel kesimin en büyük alametifarikası içerik ve tasarımın çok uyumlu bir şekilde iç içe geçmiş olması. Tasarım sadece içindeki bilgilerle değil biçimiyle de bize bilgi veriyor.