Türkiye’de Grafik Tasarım Bölümü Olan Lisans ve Önlisans Üniversiteler

Grafik tasarım, günümüzde çok fazla bir öneme sahip. İnsanlar artık yazıları okumuyor, yazılı kültürden görsel kültüre doğru hızlı bir geçiş yapıyoruz. Görsellerle iletişimi sağlıyoruz, bir konu hakkında kitap okumak yerine o konu hakkındaki videoları izliyoruz. Grafik tasarımcılara da burada çok büyük bir sorumluluk düşüyor.

 

Grafik tasarım bölümünden mezun olanların uzmanlaşabileceği çok fazla dal vardır. Yeteneklerine göre grafiker, sanat yönetmeni, fotoğrafçı, reklamcı, sosyal medya yöneticisi, illüstratör, modelleme uzmanı gibi mesleklere sahip olabilirler. Hukuk, tıp gibi bölümlerin aksine mezun olunca ne iş yapacağınız kesin değildir, yaratıcılığa ve kendinizi geliştirmeye çok açık bir bölüm.

 

 

Grafik Tasarım Bölümü Olan Üniversiteler

Grafik tasarım bölümleri lisans (4yıllık), önlisans (2yıllık) ve özel yetenek puanıyla alanlar (4yıllık) olarak üçe ayrılır. Eğer 4 yıllık okursanız, yüksek lisans yapabilirsiniz, ayrıca Sanat Tarihi gibi sizin kültürünüzü ve yaratıcılığınızı arttıracak kuramsal dersler görebilirsiniz.

 

Özel yetenek sınavıyla alan üniversitelerin hepsi kendi sınavını yapmaktadır, bunların tarihini takip etmeniz gerek ayrıca üniversite sınavlarında ise baraj puanını geçmeniz yeterli.

 

Grafik Tasarım (Lisans)

 

Grafik Tasarım lisans Eşit Ağırlık puan türüyle öğrencilerini almaktadır.

 

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi